Tel. +48 601 556 487 info@ekopro-grupa.pl

Każdy może sprawdzić, czy producent, którego produkt zakupił, jest należycie zarejestrowany w Systemie Dualnym VerpackG/LUCID. W ramach raportowania danych firmy muszą informować ile masy opakowań lub materiałów opakowaniowych wprowadziły na rynek i jaka ich część była zaangażowana w system.

Oddzielnie odbywa się to w zależności od tzw. frakcji materiałowych, tj. papieru, tektury, tektury, opakowań lekkich (z opakowaniami metalowymi, laminatami i tworzywami sztucznymi) oraz szkła. Publiczny rejestr administrowany przez Zentrale Stelle Verpackungsregister ogólnie dostępny na stronie internetowej.

Verpackg –  co to jest i kogo dotyczy?

VerpackG, czyli niemiecka ustawa o opakowaniach, to regulacja, która wprowadza wymogi dotyczące sprzedaży i dystrybucji towarów w opakowaniach na niemieckim rynku. Dotyczy wszystkich producentów i sprzedawców, którzy wprowadzają swoje produkty na rynek niemiecki. Każda firma, która sprzedaje lub importuje do Niemiec opakowane towary, musi się zarejestrować w Systemie Dualnym VerpackG/LUCID. Decyduje o tym niemiecka ustawa o opakowaniach VerpackG, która ma na celu ograniczenie generowania odpadów i promowanie recyklingu.

Rejestracja opakowań w Niemczech wymaga podania pełnych danych firmy, a także informacji o rodzajach i ilościach wprowadzanych na rynek opakowań. VerpackG – rejestracja krok po kroku jest procesem, który obejmuje zgłoszenie danych dotyczących wszystkich opakowań przez internet, a następnie potwierdzenie ich przez odpowiednie instytucje. Ile kosztuje rejestracja opakowań? Niemcy nie pobierają opłaty, proces jest darmowy. Jednak należy opłacić licencję. Istnieją również inne koszty, związane z utylizacją opakowań.

Co grozi za niewywiązanie się z obowiązku?

Nowa ustawa o opakowaniach w Niemczech za brak rejestracji, niepełne lub niewłaściwe złożenie dokumentacji przewiduje karę do 100 000 EUR grzywny oraz zakaz sprzedaży towarów. Jeśli firma wprowadza na rynek opakowania, Niemcy restrykcyjnie przestrzegają wszelkich przepisów. Ekologicznie świadome społeczeństwo, przykłada ogromną wagę do ochrony środowiska i recyklingu odpadów.

Jeśli firmę dotyczy ustawa o opakowaniach, a Niemcy są rynkiem zbytu towarów, warto wykorzystać doradztwo środowiskowe proponowane przez Grupę EKOPRO. Dzięki nam rejestracja LUCID ma szansę zakończyć się pomyślnie, bez narażenia przedsiębiorstwa na wysokie kary. Proponujemy także audyt środowiskowy, audyt wewnętrzny ISO oraz outsourcing środowiskowy. Ochrona środowiska to ważna kwestia, o której warto pamiętać podczas prowadzenia firmy.

Gotowy do współpracy?

Szukamy ambitnych projektów, które zrewolucjonizują branże

Grupa EKOPRO Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Kazimierza Wielkiego 18
65-047 Zielona Góra

REGON: 366350251
NIP: 9731035503
KRS: 0000658712

E-mail: info@ekopro-grupa.pl
Tel: +48 601 556 487

Godziny pracy:
Poniedziałek: 9:00 - 15:00
Wtorek: 9:00 - 15:00
Środa: 9:00 - 15:00
Czwartek: 9:00 - 15:00
Piątek: 9:00 - 15:00

Copyright © 2023 Grupa EKOPRO sp. z o.o.