Najczęściej zadawane pytania, które zadają nam nasi klienci
Pod obowiązek rejestracji podlegają wszystkie podmioty wymienione w art. 50 ust. 1 oraz art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach. W art. 50 ustawy o odpadach wymienia się szereg rodzajów działalności, które podlegają wpisowi do Rejestru-BDO na wniosek.
Przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia wniosku o wpis do Rejestru BDO przed rozpoczęciem działalności, która wymaga uzyskania wpisu na wniosek podmiotu.W przypadku prowadzenia działalności, która wymaga uzyskania wpisu na wniosek podmiotu, bez wpisu do Rejestru BDO należy niezwłocznie złożyć wniosek rejestracyjny.
Numer rejestrowy należy umieszczać na dokumentach związanych z działalnością w zakresie produktów
i odpadów, na przykład:
- faktury VAT
- paragony fiskalne
- umowy
kupna-sprzedaży
- sprawozdania
- karty przekazania odpadów
- karty ewidencji odpadów
Przedsiębiorca zagraniczny przed rozpoczęciem działalności w zakresie, o którym mowa w art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach, jest obowiązany złożyć wniosek i uzyskać wpis do rejestru stanowiącego integralną część Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami („BDO”).
Obowiązek wpisu do Rejestru-BDO wynika z prowadzenia określonych działalności, które mogą
dotyczyć np. wprowadzania opakowań i produktów, wytwarzania i gospodarowania odpadami. Szczegółowo
działalności objęte wpisem do Rejestru-BDO zostały wskazane w art. 50 ust. 1 i art. 51 ust. 1
ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Natomiast obowiązek sporządzania i
składania sprawozdań wynika z art. 73, 74a i 75 ustawy z dnia 14 grudnia o odpadach oraz art.
9n, 9na, 9nb, 9q i 9s ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w
gminach.
Nie, z dniem 1 stycznia 2020 roku został uchylony art. 69 ust. 5 ustawy o odpadach, który dopuszczał możliwość sporządzenia zbiorczej karty przekazania odpadów, obejmującej odpady danego rodzaju, przekazywane łącznie w okresie miesiąca kalendarzowego za pośrednictwem tego samego transportującego odpady temu samemu posiadaczowi odpadów. W związku z powyższym od 1 stycznia 2020 roku nie ma możliwości wystawiania zbiorczych kart przekazania odpadów.
Do składania rocznych sprawozdań o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi oraz rocznych sprawozdań o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami zobowiązane są podmioty, o których mowa w art. 73, art. 74a, i art. 75 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.Natomiast do składania tzw. sprawozdań komunalnych zobowiązane są podmioty, o których mowa w art. 9n, 9na, 9nb, 9q i 9s ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Dane do systemu BDO może wprowadzać użytkownik główny lub użytkownik podrzędny w kontekście danego podmiotu, który jest wpisany do Rejestru-BDO.
Kartę ewidencji odpadów prowadzi się w ujęciu rocznym dla danego kodu i rodzaju odpadów oraz miejsca prowadzenia działalności, w momencie gdy posiadacz odpadów (np. wytwórca, podmiot przejmujący odpady) będzie zobowiązany dokonać ewidencji posiadanych odpadów. Kartę ewidencji odpadów od momentu jej założenia i dokonania w niej pierwszego wpisu, prowadzi się do końca roku kalendarzowego, w którym została założona. Natomiast wpisów w karcie ewidencji odpadów dokonuje się na bieżąco zgodnie z zapisami ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Odpowiedzialność za odpady, zgodnie z art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, ponosi podmiot przekazujący odpady kolejnemu posiadaczowi do momentu przejęcia tych odpadów przez kolejnego posiadacza odpadów i potwierdzenia przez niego tego faktu w systemie BDO. W związku z tym, odrzucenie KPO przez przejmującego odpady nie zwalnia podmiotu je przekazującego z odpowiedzialności za właściwe gospodarowanie tymi odpadami.
Szukamy ambitnych projektów, które zrewolucjonizują branże.